FreshMail.pl
Emilia Tołkaczew - W poszukiwaniu archetypowej kobiecości. "Raven" Nr 1/2019 | RAVEN
21728
post-template-default,single,single-post,postid-21728,single-format-standard,theme-hudsonwp,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Emilia Tołkaczew – W poszukiwaniu archetypowej kobiecości. “Raven” Nr 1/2019

Mar 31 2019

Emilia Tołkaczew – W poszukiwaniu archetypowej kobiecości. “Raven” Nr 1/2019

Tekst Emilii Tołkaczew W poszukiwaniu archetypowej kobiecości dotyka ważnej kwestii związanej z definicją kobiecego pierwiastka. Jak zwraca uwagę autorka, bardzo często jego archetypowe i kulturowe definicje mają androcentryczny charakter, a kobieca inicjacja wymaga głębokiego zanurzenia w nieświadome. Tematyka obrazów kobiecości i męskości z perspektywy psychologii analitycznej, i tego w jakim stopniu zabarwione są one bieżącymi kulturowymi aspektami będzie wracać niejednokrotnie na łamach „Raven. Psychologia głębi i kultura”. Artykuł Emilii Tołkaczew otwiera tę tematykę w naszej gazecie.

 

W ujęciu psychologii analitycznej androcentryzm można zatem rozumieć jako potężny kompleks kulturowy, wpływający na niemal każdy aspekt naszego społeczeństwa. Jednym z jego następstw jest wspomniana wyżej niejasna kulturowa definicja kobiecości. Najprościej rzecz ujmując, androcentryczny obraz kobiecości jest oparty na tym, jak mężczyźni postrzegają kobiecość i co przez nią rozumieją. Ten obraz nie jest zupełnie niezgodny z prawdą, lecz po prostu ograniczony. Nie uwzględnia on bowiem perspektywy samych kobiet. Nic więc dziwnego, że wiele z nas postrzega go jako powierzchowny lub sprzeczny z tym, jak same doświadczamy naszej tożsamości. Nie jest też zaskakujące, że większość mężczyzn może nie doświadczać podobnego problemu.

 

Tołkaczew E. (2019). W poszukiwaniu archetypowej kobiecości. “Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 1/2019 (01).

Emilia TołkaczewEmilia Tołkaczew – magister filologii angielskiej ze specjalizacją kulturoznawczno-medioznawczą oraz terapeuta w szkoleniu Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. W pracy akademickiej zajmuje się obserwacją dynamiki psyche kulturowej poprzez wzorce i schematy wyłaniające się ze współczesnych tekstów kultury. Interesuje się szczególnie znaczeniem tekstów kultury dla rozwoju osobistego i pracy terapeutycznej.

Kwartalnik Raven w naszym sklepie internetowym
0 Comments
Share Post
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl