Katarzyna Włoch Hyla – Niestosowna przyjaźń. „Raven” Nr 1/2019

kwi 01 2019

Katarzyna Włoch Hyla – Niestosowna przyjaźń. „Raven” Nr 1/2019

Przedstawiając Państwu kolejny tekst kwartalnika „Raven” posłużymy się słowami naszego redaktora naczelnego: Esej zatytułowany Niestosowna przyjaźń jest formą wymykającą się jakimkolwiek próbom zaszufladkowania. Jest tekstem z pogranicza prozy i poezji. Być może na swój unikalny sposób najpełniej oddaje ducha tego sposobu przeżywania świata, który jest nam bliski. Poprzez wybór motywu i rozwijającą się wokół niego narrację dotyka na głębokim poziomie doświadczanego przez nas kryzysu tożsamości. Opisywanie tego rodzaju tekstu byłoby nieuchronnie formą recenzji, zaś tekst Katarzyny Włoch Hyli recenzji nie wymaga. Pozostaje więc zaproszenie do lektury tego intymnego i osobistego eseju.

 

(…)

– Rozejrzyj się, przyjacielu, nikt nie zwraca na nas uwagi, co za ulga!

– Judi, tutaj wszyscy przychodzą po to samo. Napić się i ponarzekać. Nic nam nie grozi. Ale przypomnij sobie, co było niedawno, jedenastego listopada. Mnie pobili za długie włosy, ciebie za ciemną karnację, a tyle mówią o miłości. Oślepli, ogłuchli, zapomnieli. Kraj paradoksów, koronują mnie Królem Polski, a jestem uchodźcą.

– I Żydem, nie zapominaj o tym!

– Jedni i drudzy nie mają tutaj łatwo. Wiesz, że w tym kraju dzielącym Zachód od Wschodu jest zwyczaj wieszania obrazka Żyda do góry nogami? Podobno to przynosi szczęście! Mianują mnie królem. Co roku przygotowują grób, z którego muszę wstawać, i w imię tradycji niezmiennie od wieków uśmiercają mnie. Czczą krzyż, na którym umarłem, zamiast naprawdę wierzyć w to, że byłem w piekle, że wróciłem i żyję. Wyobrażasz sobie? Niektórzy bogowie są dyskryminowani, do cholery! Tak czy siak, obaj niesiemy brzemię, więc nie mów mi więcej, że masz gorzej niż ja.

– Licytujemy się, choć obaj jesteśmy częścią tej samej historii. Tyle że o tobie napisano wiele, mną nikt się nie zajął. Nieopowiedziana historia staje się tajemnicą, a ta w końcu zamienia się w truciznę.

– Judi, przy zimnym piwie, w otoczeniu nieszczęśników i w kraju zmartwień, twoja opowieść nie będzie mniej niestosowna niż nasza przyjaźń. (…)

 

Włoch Hyla K. (2019). Niestosowna przyjaźń. „Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 1/2019 (01).

Katarzyna Włoch Hyla – psychoterapeutka.Towarzyszy jej potrzeba wypowiadania się za pomocą systemu znaków umownych i przeczucie, że im głębszy cień, tym intensywniejsze lśnienie. Próbuje litery ubierać w słowa, a myśli w zdania, bawić się pisaniem. Lubi wątpliwości i nieoczywiste pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Kwartalnik Raven w naszym sklepie internetowym
  0 Comments
  Udostępnij
  Tags:
  Małgorzata Kalinowska
  contact@raven.edu.pl
  Brak komentarzy

  Post a Comment

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.