Monika Hyper-Ochalik - Medycyna prawopółkulowa. "Raven" Nr 1/2019 | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21756,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Monika Hyper-Ochalik – Medycyna prawopółkulowa. “Raven” Nr 1/2019

Kwi 02 2019

Monika Hyper-Ochalik – Medycyna prawopółkulowa. “Raven” Nr 1/2019

Monika Hyper-Ochalik swoim artykułem Medycyna prawopółkulowa otwiera w naszej gazecie kolumnę „Okiem lekarza”, odnosząc się do współczesnego rozdzielenia w obrębie nauk na podejście prawo- i lewopółkulowe, racjonalność versus wyobrażeniowość i emocjonalność. Stawiając pytania o archetyp medyka i psychiatry, i konfrontując brak całościowego podejścia do ludzkiego cierpienia, autorka pokazuje nam, że aby było ono możliwe, potrzebujemy w naszym podejściu aktywności obu półkul naszego mózgu, ich wzajemnego uzupełniania się, które pozwala nam wyjść poza zagubienie w relacji do cierpienia, przed którym ukrywamy się pod warstwą sztywnej persony.

Patrząc na wpływ mojej Alma Mater (uczelni, w której studiowałam medycynę) i obowiązujący tam model nauczania, myślę, że mój mózg był przez szesnaście lat pobudzany jednostronnie. Ilość klasyfikacji, algorytmów, skal, klas, typów, wartości średnich i odchyleń standardowych, które musieliśmy przyswoić, uczynił z nas – lekarzy i lekarek – ludzi sztywnych w swoim pojmowaniu. Zdajemy się widzieć części ciała ludzkiego, zabijamy w sobie zdolność integracji, uniemożliwiamy holistyczne pojmowanie choroby i ludzkiego cierpienia. Stosujemy diagnostyczne i farmakologiczne algorytmy, często jednak bez indywidualnego podejścia do pacjenta. Zamykamy się na intuicyjne diagnozowanie i na subiektywne odczucia pacjentów.

Hyper-Ochalik M. (2019). Medycyna prawopółkulowa. “Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 1/2019 (01), s. 76-78.

Cytat na zdjęciu nagłówkowym za: Sándor Ferenczi (1932). The Clinical Diary, p. 92.

medycyna prawopółkulowaDr n. med. Monika Hyper-Ochalik jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii. Ukończyła również studia podyplomowe Uniwersytetu Jagiellońskiego z psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Ma za sobą doświadczenie kliniczne i dydaktyczne. Cały czas poszerza swoją wiedzę, obecnie w zakresie psychologii Carla Gustava Junga oraz fitoterapii.

Tags:
Małgorzata Kalinowska