Janet Adler – Dary świadomego ciała
Dary świadomego ciała jest książką-przewodniczką w rozwoju osadzonej w ciele świadomości, ugruntowanej w praktyce Dyscypliny Ruchu Autentycznego.
Dyscyplina Ruchu Autentycznego jest kontemplacyjną, głęboką pracą z ciałem i świadomością, wypracowaną przez Janet Adler w ciągu wielu lat doświadczeń w pracy z Ruchem Autentycznym[1]. Ma ona określoną strukturę, w której osoba, w obecności wspierającego i nieoceniającego świadka, otwiera się na spontaniczne wyłanianie się ruchu, wraz z towarzyszącym mu światem wewnętrznym – odczuciami z ciała, obrazami, wspomnieniami, emocjami itd. – uważnie go śledząc i poznając. A następnie skupia się na praktyce szukania słów oddających własne doświadczenie.
Książka Adler pokazuje nam, co może się wydarzyć, gdy pozwolimy sobie na wysłuchanie ciała, pozwolimy mu mówić. Przeprowadza nas przez naturalny rozwój ucieleśnionej świadomości – zaczynając od poznawania, obejmowania i uzdrawiania zapisanych w ciele historii po odkrywanie nowych wewnętrznych przestrzeni związanych z indywidualną osobowością. Prowadzi nas dalej poprzez treści wyłaniające się z bycia w relacji lub ze zbiorowości, aż po doświadczanie siebie jako części większej całości, po ucieleśnienie duchowości. Przedstawia podróż wewnętrznego świadka – widzącej i czułej części w nas, która dzięki regularnej praktyce wzmacnia się i staje coraz silniejszym naczyniem, które potrafi unieść wszelkie doświadczenia.
Narracja książki oparta jest na płynnym przeplataniu się różnych głosów i różnych perspektyw – słów poruszających się, słów świadków i słów autorki, która wprowadza czytelnika w fizyczną, odczuwalną niemal zmysłami, rytualną przestrzeń tej praktyki.
Książka pisana jest pięknym, ucieleśnionym językiem, który na podobieństwo ruchu wyłania się bezpośrednio z doświadczenia.
Dla osób, które nie znają Dyscypliny Ruchu Autentycznego, książka ta może być wspaniałym wprowadzeniem do praktyki, w której uczymy się słuchać, szanować, przeżywać i uzdrawiać własne, wyłaniające się z ciała doświadczenie. Praktyki, w której uczymy się pokory zarówno względem własnych, nieświadomych procesów, jak i względem drugiej osoby i zbiorowości. Adler pokazuje nam nowego rodzaju język – taki, który wyłania się z ciała, łączy nas z własną prawdą i tej prawdzie “służy”, ucząc nas głębokiego szacunku do siebie nawzajem.
Dla osób znających już Dyscyplinę Ruchu Autentycznego książka ta będzie pięknym i klarownym pogłębieniem własnej praktyki, wejściem w relację z perspektywą autorki, która poświęciła całe życie na poszukiwanie i świadkowanie wyłanianiu się takiej struktury, która w jak najklarowniejszy, ale i najbezpieczniejszy sposób mogłaby pomieścić głęboką pracę z ciałem.
[1] Ruch Autentyczny jest metodą powstałą ze spotkania psychologii Jungowskiej z pracą ze spontanicznym ruchem, zainicjowaną przez Mary Starks Whitehouse w latach pięćdziesiątych. Często nazywany jest aktywną wyobraźnią w ruchu.
Książka objęta patronatem
Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem
Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej
Przekład: Anna Kowalska-Catalano