Janet Adler – Dary świadomego ciała

lis 08 2022

Janet Adler – Dary świadomego ciała

Dary świadomego ciała jest książką-przewodniczką w rozwoju osadzonej w ciele świadomości, ugruntowanej w praktyce Dyscypliny Ruchu Autentycznego.

 

Dyscyplina Ruchu Autentycznego jest kontemplacyjną, głęboką pracą z ciałem i świadomością, wypracowaną przez Janet Adler w ciągu wielu lat doświadczeń w pracy z Ruchem Autentycznym[1].  Ma ona określoną strukturę, w której osoba, w obecności wspierającego i nieoceniającego świadka, otwiera się na spontaniczne wyłanianie się ruchu, wraz z towarzyszącym mu światem wewnętrznym – odczuciami z ciała, obrazami, wspomnieniami, emocjami itd. – uważnie go śledząc i poznając. A następnie skupia się na praktyce szukania słów oddających własne doświadczenie.

 

Książka Adler pokazuje nam, co może się wydarzyć, gdy pozwolimy sobie na wysłuchanie ciała, pozwolimy mu mówić. Przeprowadza nas przez naturalny rozwój ucieleśnionej świadomości – zaczynając od poznawania, obejmowania i uzdrawiania zapisanych w ciele historii po odkrywanie nowych wewnętrznych przestrzeni związanych z indywidualną osobowością. Prowadzi nas dalej poprzez treści wyłaniające się z bycia w relacji lub ze zbiorowości, aż po doświadczanie siebie jako części większej całości, po ucieleśnienie duchowości. Przedstawia podróż wewnętrznego świadka – widzącej i czułej  części w nas, która dzięki  regularnej praktyce wzmacnia się i staje coraz silniejszym naczyniem, które potrafi unieść wszelkie doświadczenia.

 

Narracja książki oparta jest na płynnym przeplataniu się różnych głosów i różnych perspektyw – słów poruszających się, słów świadków i słów autorki, która wprowadza czytelnika w fizyczną, odczuwalną niemal zmysłami, rytualną przestrzeń tej praktyki.

Książka pisana jest pięknym, ucieleśnionym językiem, który na podobieństwo ruchu wyłania się bezpośrednio z doświadczenia.

 

Dla osób, które nie znają Dyscypliny Ruchu Autentycznego, książka ta może być wspaniałym wprowadzeniem do praktyki, w której uczymy się słuchać, szanować, przeżywać i uzdrawiać własne, wyłaniające się z ciała doświadczenie. Praktyki, w której uczymy się pokory zarówno względem własnych, nieświadomych procesów,  jak i względem drugiej osoby i zbiorowości. Adler pokazuje nam nowego rodzaju język – taki, który wyłania się z ciała, łączy nas z własną prawdą i tej prawdzie  “służy”, ucząc nas głębokiego szacunku do siebie nawzajem.

 

Dla osób znających już Dyscyplinę Ruchu Autentycznego książka ta będzie pięknym i klarownym pogłębieniem własnej praktyki, wejściem w relację z perspektywą autorki, która  poświęciła całe życie na  poszukiwanie  i świadkowanie wyłanianiu się takiej struktury, która w jak najklarowniejszy, ale i najbezpieczniejszy sposób mogłaby pomieścić głęboką pracę z ciałem.

 


[1] Ruch Autentyczny jest metodą powstałą ze spotkania psychologii Jungowskiej z pracą ze spontanicznym ruchem, zainicjowaną przez Mary Starks Whitehouse w latach pięćdziesiątych. Często nazywany jest aktywną wyobraźnią w ruchu.

 

 

Książka objęta patronatem

Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem

Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej

 

Przekład: Anna Kowalska-Catalano

Książki z serii "Kobiecość i męskość" wydane przez Instytut Raven
     0 Comments
     Udostępnij
     Małgorzata Kalinowska
     contact@raven.edu.pl
     Brak komentarzy

     Post a Comment

     Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.