FreshMail.pl
Marion Woodman - Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. "Raven" Nr 2/2019 | RAVEN
23057
post-template-default,single,single-post,postid-23057,single-format-standard,theme-hudsonwp,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Marion Woodman – Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. “Raven” Nr 2/2019

Wrz 12 2019

Marion Woodman – Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. “Raven” Nr 2/2019

Drugi numer czasopisma “Raven. Psychologia głębi i kultura” otwiera wywiad Jamesa Kullandera przeprowadzony z Marion Woodman, w którym rozmawiają o wewnętrznym małżeństwie, prawdziwej męskości i prawdziwej kobiecości. Wybraliśmy go nieprzypadkowo – w ciągu najbliższego roku nakładem naszego Instytutu ukażą się dwie książki Marion Woodman – “Świadoma kobiecość” i “Uzależnienie od doskonałości”. Marion Woodman znana polskim czytelnikom z “Ciężarnej dziewicy” jest jedną z autorek i nauczycielek psychologii analitycznej, które zapisują się nie tylko w umyśle ale i w sercu. James Kullander tak mówi o ich spotkaniu, w trakcie którego został przeprowadzony wywiad:

 

Słuchając Woodman, wielokrotnie odniosłem wrażenie, że jest ona wielkim mówcą, zaś jej głos jest zniewalającą mieszanką bezwzględności i wdzięku. Niniejszy wywiad jest rejestracją czterech rozmów, z których dwie odbyły się bezpośrednio, zaś dwie przez telefon. Pierwsza miała miejsce na dzień po wspomnianym przez mnie warsztacie, w atmosferze kojącego niedzielnego poranka na nowojorskim East Side. Tak naprawdę próbowaliśmy znaleźć czas i miejsce na tę rozmowę od przeszło roku. Kiedy wreszcie pojawiłem się w miejscu spotkania, trochę to potrwało, zanim udało jej się pokonać te wszystkie nowojorskie zamki i otworzyć przede mną drzwi mieszkania. Lecz w końcu stanęliśmy twarzą w twarz, uśmiechając się do siebie…

 

Jednym z ważniejszych punktów prac Marion Woodman jest podkreślanie znaczenia świadomej kobiecości i świadomej męskości. W wywiadzie te wymiary zarówno w kontekście własnej historii, jak i z perspektywy psychologicznej. Wychodząc od Carla Gustava Junga pokazuje, jak identyfikacja zarówno z patriarchatem, jak i matriarchatem prowadzi do ograniczenia rozwoju:

 

Patriarchat ukierunkowany jest na sztywną, zachowawczą władzę: nad własnym ciałem, nad innymi, nad przyrodą, nad światem. Przyjmuje bardzo wąską definicję prawa i porządku, jest zdeterminowany do utrzymania go za wszelką cenę. To niszcząca siła, często zasilana przez zemstę i odwet, a nie przez pojednanie i szacunek. Matriarchat działa jak patriarchat, tyle że subtelniej i bardziej złowieszczo. Jego siła podkopuje i sabotuje. Niszczy podstępnie, nierzadko z chorobliwie słodkim uśmiechem.

 

Świadoma męskość i świadoma kobiecość, które są drogą wyjścia z identyfikacji z tymi zastanymi strukturami mają znaczenie według Marion Woodman zarówno na poziomie relacji do siebie samego, relacji partnerskich i małżeńskich, jak i na poziomie zbiorowym. Już od lat osiemdziesiątych, podobnie jak w tym wywiadzie, przeprowadzonym w 2006 roku, podkreślała konieczność narodzin nowego rodzaju świadomości:

 

Nowa świadomość wyłania się w ognistych narodzinach. To wyjaśnia cały ten wewnętrzny i zewnętrzny chaos. Egoizm i osądzanie to religijne pozerstwo mówiące: Każdy, kto nie wierzy dokładnie tak jak ja i w tego samego Boga, jest ode mnie gorszy. To wszystko umiera teraz gwałtowną śmiercią. Jesteśmy przymuszeni przez naszą planetę do podjęcia wysiłku działania w ramach światowej świadomości, zamiast świadomości narodowej. Musimy potraktować różne narodowości i różnych ludzi, zwierzęta i rośliny, jako jeden mechanizm, bo tym też jesteśmy. Nasze przetrwanie zależy od tej świadomości. Za globalne ocieplenie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i wymaga ono globalnej odpowiedzi.

Z tego powodu to, co kobiece, potrzebuje uznania. Matka Ziemia potrzebuje opieki i ochrony, tak jak nasze ciała jej potrzebują. Jak powiedziałam, są to jednak ogniste narodziny i najprawdopodobniej, zanim pojawi się polepszenie, rzeczy będą coraz gorsze. Dominujące, niszczące światowe siły patriarchalne i matriarchalne nie poddadzą się tak łatwo.

 

Fragmenty wywiadu z Marion Woodman na podstawie: Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. Marion Woodman o wewnętrznym małżeństwie, prawdziwej męskości i prawdziwej kobiecości, “Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 2/2019 (02), w przekładzie Tomasza J. Jasińskiego. Oryginalnie opublikowany w „The Sun”, no. 368 (August 2006). Przekład i przedruk za zgodą „The Sun

Marion Woodman

Zdjęcie: Joan Brooks Baker

Marion Woodman (1928-2018) – kanadyjska autorka, poetka, analityczka jungowska i postać ruchu kobiecego. Swoje prace opierała między innymi na mądrości płynącej z doświadczenia ciała, snów i uzdrawiającej mocy wyobraźni. Wiele z nich dotyczy uzależnień, zaburzeń odżywiania, poszukiwania równowagi pomiędzy kobiecym i męskim pierwiastkiem, znaczenia uwzględnienia w rozwoju tego, co określa świadomą kobiecością. Jej książki obejmują zarówno wymiar psychologiczny jak i duchowy, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez Carla Gustava Junga. Jest autorką między innymi: Conscious Femininity, Addiction to Perfection, Ciężarnej dziewicy. Jej praca rozwijana jest nadal przez Marion Woodman Foundation i BodySoul Community.

0 Comments
Share Post
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl