Monika Hyper-Ochalik – Medycyna prawopółkulowa. „Raven” Nr 1/2019

kwi 02 2019

Monika Hyper-Ochalik – Medycyna prawopółkulowa. „Raven” Nr 1/2019

Monika Hyper-Ochalik swoim artykułem Medycyna prawopółkulowa otwiera w naszej gazecie kolumnę „Okiem lekarza”, odnosząc się do współczesnego rozdzielenia w obrębie nauk na podejście prawo- i lewopółkulowe, racjonalność versus wyobrażeniowość i emocjonalność. Stawiając pytania o archetyp medyka i psychiatry, i konfrontując brak całościowego podejścia do ludzkiego cierpienia, autorka pokazuje nam, że aby było ono możliwe, potrzebujemy w naszym podejściu aktywności obu półkul naszego mózgu, ich wzajemnego uzupełniania się, które pozwala nam wyjść poza zagubienie w relacji do cierpienia, przed którym ukrywamy się pod warstwą sztywnej persony.

 

Patrząc na wpływ mojej Alma Mater (uczelni, w której studiowałam medycynę) i obowiązujący tam model nauczania, myślę, że mój mózg był przez szesnaście lat pobudzany jednostronnie. Ilość klasyfikacji, algorytmów, skal, klas, typów, wartości średnich i odchyleń standardowych, które musieliśmy przyswoić, uczynił z nas – lekarzy i lekarek – ludzi sztywnych w swoim pojmowaniu. Zdajemy się widzieć części ciała ludzkiego, zabijamy w sobie zdolność integracji, uniemożliwiamy holistyczne pojmowanie choroby i ludzkiego cierpienia. Stosujemy diagnostyczne i farmakologiczne algorytmy, często jednak bez indywidualnego podejścia do pacjenta. Zamykamy się na intuicyjne diagnozowanie i na subiektywne odczucia pacjentów.

 

Hyper-Ochalik M. (2019). Medycyna prawopółkulowa. „Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 1/2019 (01), s. 76-78.

 

Cytat na zdjęciu nagłówkowym za: Sándor Ferenczi (1932). The Clinical Diary, p. 92.

medycyna prawopółkulowaDr n. med. Monika Hyper-Ochalik jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii. Ukończyła również studia podyplomowe Uniwersytetu Jagiellońskiego z psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Ma za sobą doświadczenie kliniczne i dydaktyczne. Cały czas poszerza swoją wiedzę, obecnie w zakresie psychologii Carla Gustava Junga oraz fitoterapii.

Kwartalnik Raven w naszym sklepie internetowym
    0 Comments
    Udostępnij
    Tags:
    Małgorzata Kalinowska
    contact@raven.edu.pl
    Brak komentarzy

    Post a Comment

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.