Ursula Wirtz – życiorys
Ursula Wirtz urodziła się w 1946 roku w Niemczech. Od 1978 r. mieszka w Szwajcarii, posiadając podwójne obywatelstwo. Jest wykładowczynią oraz szkoleniową analityczką i superwizorką w International School of Analytical Psychology (ISAP) w Zurychu, gdzie prowadzi również praktykę prywatną.
Ursula studiowała filozofię, literaturę oraz językoznawstwo na Uniwersytecie Monachijskim (w 1971 r. uzyskała tu tytuł doktorski). Ukończyła szkolenie dla wykładowców w Instytucie Goethego w Monachium. Była tam również pracownikiem instytutu badawczego w dziedzinie nauczania akademickiego. W latach 1972–1973 odbyła studia habilitacyjne w Stanach Zjednoczonych.
Uczyła na uniwersytetach w Sarajewie, Dublinie oraz w Bonn. Od 1978 r. do 1984 r. studiowała także psychologię kliniczną i antropologiczną na Uniwersytecie Zuryskim, uzyskując w 1982 r. tytuł magistra psychologii klinicznej (lic. Phil.). W tym samym roku otrzymała dyplom ukończenia studiów z psychologii analitycznej w Instytucie Junga w Zurychu. Studiowała również integratywną terapię Gestalt w Instytucie Terapii Integratywnej Fritza Pearlsa (FPI).
Ursula jest autorką licznych publikacji poświęconych traumie, etyce, wykorzystaniu seksualnemu oraz psychoterapii i duchowości. Wykłada w szkołach zuryskich (ETH, HAP, IEF) i gościnnie w instytutach jungowskich w różnych krajach. Jako wizytująca analityczka uczestniczy w szkoleniu kandydatów na analityków w ścieżce indywidualnej w Moskwie i krajach nadbałtyckich, Republice Czeskiej, Chinach i w Tajwanie. Specjalizuje się w psychotraumatologii i psychoterapii, zwłaszcza w podejściu łączącym wymiar psychologiczny i duchowy. Prowadzi indywidualną i grupową superwizję ukierunkowaną na zagadnienia związane z traumą na poziomie indywidualnym i kulturowym. Jej doświadczenie analityczne i superwizyjne obejmuje pracę w regionach dotkniętych wojną i ludobójstwem.
Jest członkinią: International Association of Analytical Psychology (IAAP), Schweizerische Gesellschaft für Analytische Psychologie (SGAP), International School of Analytical Psychology (ISAP Zurich), Association of Graduate Analytical Psychologists (AGAP), International Federation for Psychotherapy (IFP) oraz Fritz Perls Institut für Integrative Therapie, Gestalttherapie und Kreativitätsförderung (FPI).
Autorka i współautorka książek:
Hunger nach Sinn (1997), współautor: Jörg Zöbeli
Seelenmord. Inzest und Therapie (2001)
Umieranie i stawanie się. Transformacyjna moc traumy (2021)
Pingback: Ursula Wirtz – Umieranie i stawanie się. Transformacyjna moc traumy - RAVEN